środa, 18 grudnia 2019

Lalka Wieduczka 19.01.2020r
Zapraszam na spotkanie z dawna tradycja  motania słowiańskich lalek.

Lalki motanki – to tradycyjne słowińskie lalki wykonywane ręcznie  z ubrań  i resztek tkanin – bez użycia igły i nożyczek. Wierzono, że ostrymi przyrządami można  niechcący ukłuć los, który wtedy robi się zły. Stare, znoszone ubrania były rwane na potrzebne skrawki materiału a nici urywane. Potem to odpowiednio skręcano, motano..
Do  wykonania  lalek używano tylko naturalnych materiałów - wełny, bawełny, lnu, słomy, drewnianych patyczków, koronek i pachnących ziół.  Nie nadawano im rysów twarzy, by zajęły się pomocą temu, kto je stworzył, a nie swoimi sprawami.
Miały różne przeznaczenie. Jedne chroniły dom i domowników przed chorobami i złymi duchami, inne opiekowały się w podróży a jeszcze inne pomagały spełniać życzenia, przynieść dostatek, obfite plony czy szczęśliwą miłość. A także zwyczajnie służyły dzieciom do zabawy. Dawniej motane były przez matki dla córek  czy   przez babcie dla wnucząt. Jako prezent  były wyrazem wielkiej sympatii i szacunku.

Na warsztatach będziemy motać lalkę Wieduczkę. Lalkę, która pomaga harmonizować relację z energią żeńską - matką, z córką,  lub tak jak mówią niektórzy z własną duszą. Motanka jest symbolem przekazywania wiedzy z pokolenia na pokolenie Wieduczka to właściwie dwie lalki połączone ze sobą wspólnymi rękami. Mama prowadzi córkę do życia, Uczy jej całej mądrości życiowej. Mocą swojej miłości chroni przed problemami i nieszczęściem. Pomaga podejmować decyzje, iść właściwą drogą. Córka jest także wsparciem dla matki, jest swego rodzaju "silnikiem" - ciągnie do przodu dla wzrostu i rozwoju w życiu . Ale nie zawsze tak jest..Podczas tworzenia Wieduczki, mogą ujawnić się różne blokady, emocje i wspomnienia, po to aby uświadomić sobie to co do tej pory było zakryte, niejasne i aby to transformować i uzdrowić.
Spotkanie jest przeznaczone tylko dla kobiet.
Na miejscu będą dostępne wszelkie materiały potrzebne do wykonania motanki. Jeśli chcesz pracować z intencją uzdrowienia relacji z mamą lub rodem, dobrze by było, abyś przyniosła materiały i koronki  z ubrań mamy czy babci.
Proces tworzenia Wieduczki wspomagać będzie medytacja oraz słowiańskie mantry.
 
Kiedy ? 19.01.2020r
              Godz.10.00-13.30
 
Gdzie : Przedszkole ,,Ziarenko”  ul. Sielska 2  w Białymstoku
 
 Inwestycja : 125zł
 
Zapisy do 15.01.2020r
 
Email : grace.art@op.pl lub pod tel. 888899505

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza