sobota, 8 grudnia 2018


Warsztaty motania słowiańskich lalek.


Zapraszam Cię serdecznie na zimowe spotkanie z dawną ludową tradycją tworzenia wyjątkowych lalek motanek. Zima jest wspaniałym czasem, kiedy możemy skonfrontować się ze swoimi marzeniami, planami i postanowieniami. Uznać co jest dla nas ważne, co spowoduje, że będziemy spełnieni, szczęśliwi. Lalka tworzona z taką intencją, wzmocni nasze działanie, pomoże spełnić marzenia. Skąd się wzięła taka nazwa? Otóż powstawały one bez użycia igły i nożyczek. Stare, używane ubrania były rwane na potrzebne skrawki materiału a nici urywane. Potem to odpowiednio skręcano, motano.
Do ich wykonania używano tylko naturalnych materiałów - wełny, bawełny, lnu, słomy, drewnianych patyczków, koronek i pachnących ziół. Lalki nie miały rysów twarzy, oczu, nosa, ust.
Miały różne przeznaczenie. Jedne chroniły dom i domowników przed chorobami i złymi duchami, inne opiekowały się w podróży a jeszcze inne pomagały spełniać życzenia, przynieść dostatek, obfite plony, szczęśliwą miłość. A także zwyczajnie służyły dzieciom do zabawy.
Na warsztatach pokażę i opowiem o różnych rodzajach lalek – ziarnuszkach, żadanicach, lichomankach, podróżniczkach, lichomankach i innych.
Będziemy tworzyć żadanice, lalkę spełniającą nasze życzenia, marzenia.
Dobrze jest przed warsztatami pomyśleć o jakimś konkretnym celu, który chcemy aby się urzeczywistnił.
Stworzysz sam lalkę dla siebie lub dla kogoś bliskiego.

,, Lalki służą jako talizmany. Talizmany przypominają o tym, co czujemy, choć tego nie widać, o tym, co nie jest bezpośrednio oczywiste. Duch talizmanu wyobrażony przez lalkę napomina, przemawia, przewiduje. Ta funkcja intuicyjna jest właściwa wszystkim kobietom. Fundamentalną jej cechą jest chłonność, nie chłonność biernego naczynia, jak rozumiała dawna, klasyczna psychologia, ale chłonność pojmowana jako posiadanie bezpośredniego dostępu do głębokiej mądrości, która przenika kobietę."
Clarissa Pinkola Estessz

Prowadząca warsztaty : Grazyna Szewczuwianiec plastyk, malarka intuicyjna, nauczyciel Vedic Art, miłośniczka rozwoju poprzez twórczość. Od kilku lat tworzy tradycyjne lalki słowiańskie i prowadzi warsztaty.


Miejsce : Ziarenko 15-813 Białystok ul. Wrzosowa 2
Kiedy? : 14.12.2018r
Godz.18.00-20.30
Inwestycja: 80 zł

Na miejscu będą dostępne wszelkie materiały potrzebne do wykonania motanek. Jednak warto przynieść także własne materiały – tkaninę, wstążkę, koralik nasączony swoją energią.

Zgłoszenia proszę przesyłać drogą mailową : grace.art@op.pl
Lub telefonicznie 888899505 do 13.12.2018r

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza